Masívne parkety s perom a drážkou (exotické dreviny)

Masívne vlysové parkety

klasické vlysy ide o tradičný výrobok s perom a drážkou, hrúbkou 15 až 22 mm tak, ako ho v stredoeurópskom priestore poznáme už viac ako 300 rokov. Ukladá sa celoplošným lepením, alebo klincovaním o podklad. Ukladanie drevených masívnych parkiet predpokladá určitý fortieľ, zručnosť a strojové vybavenie preto je lepšie ho prenechať profesionálom. Predpokladaná životnosť je 200- 500 rokov.

Exotické dreviny

Doussie (Lingue)

Doussie má teplú, ružovkasto-hnedú farbu, ktorá plynutím času – vplyvom svetla a kyslíka obsiahnutého v ovzduší – postupne tmavne (oxiduje), podobajúc sa farebne na mahagónové drevo.


Doussie je druhom exotického dreva, ktoré dodáva miestnostiam teplý a neopakovateľný vzhľad. V jeho farbe je obsiahnutý lesk tropického slnka, ktoré prebúdza predstavivosť a dobrú chuť – nie bezdôvodne sa nazýva kráľovským drevom. Výrazná kresba a príjemný vzhľad dreviny Doussie podčiarkuje charakter a eleganciu miestností. 
Neveľké hodnoty zosychania v tangenciálnom a radiálnom reze svedčia o malej tendencii dreva zoschnúť alebo prasknúť. Počas II. svetovej vojny sa používalo na britských ostrovoch v lodiarskom priemysle, ako aj na výrobu rozvodových panelov, kontrolných pultov, stolov a laboratórnych lavíc. 


Toto drevo oveľa ťažšie prijíma nepriaznivo pôsobiace látky, na povrchu nevznikajú škvrny od trvalo vyliateho čaju alebo kávy, môže sa preto používať bez pokrývania jeho povrchu ochrannými povlakmi. Otvorená štruktúra umožňuje drevu „dýchať“, čo v dôsledku výmeny vlhkosti s ovzduším zaručuje priaznivejšie mikroklimatické podmienky v miestnostiach.

       

Merbau

Charakteristický znak pre drevo Merbau je, že niektoré žilky sú vyplnené žltým, lesklým prachom, ktorý pod priesvitnými lakovými nátermi neskutočne pripomína zručne vyhotovené zlaté inkrustácie v tvare drobných pásikov. Drevo Merbau je už od prírody obohatené delikátnym pozlátením.


Farebnosť a mechanické vlastnosti dreva Merbau ho zvlášť predurčujú na výrobu exkluzívnych podláh a parkiet v reprezentačných miestnostiach verejných budov a v súkromných domoch. Hlboká hnedá farba dreva zosvetlená zlatými škvrnkami zvýrazňuje dôstojnosť miesta a dokonale ladí s moderným vybavením. Zároveň tmavá farba povrchu maskuje prípadné znečistenia a zaškrabnutia. Vďaka tomu podlaha dlhšie uchováva plne estetické atribúty o to viac, že drevo Merbau má výnimočnú rozmerovú stálosť, je tvrdé a preto veľmi odolné proti oderu a vtlačeniu.

Merbau je charakteristické taktiež veľkou prirodzenou odolnosťou proti pôsobeniu húb a hmyzu. To umožňuje používať drevo v ťažkých podmienkach, napr. v železničnej doprave na železničné podvaly a vagóny, pri vodnej výstavbe na pilóty vlnolamov a pontónov, či v chemickom priemysle na obaly pre chemikálie. 
Merbau je veľmi obľúbeným materiálom pre interiér. Vďaka svojim vlastnostiam je však vhodný i pre exteriérové využitie.

Technické údaje:

  • výskyt: jihovýchodná Ázia a Oceánia
  • jadro: hnedé až hnedočervené
  • priemerná hmotnosť čerstvého dreva (kg/m3): 1100 – 1300
  • priemerná hmotnosť pri 12% vlhkosti (kg/m3): 830-890
  • tangenciálne zosychanie(T%): 2,6
  • radiálne zosychanie (R%): 1,2
  • pevnosť v tlaku (Mpa): 58 – 85
  • statistické ohýbanie (Mpa): 116 – 155
  • modul elasticity (Mpa): 15.400

 POZOR!!! drevina Merbau v exteriéri počas dažďa krváca. Vyplavuje sa z nej látka TANÍN, ktorá môže spôsobiť zafarbenie Vašej terasy či fasády.

    

Guatambu Amarillo

Guatambu sú stromy strednej veľkosti, avšak širokej oblasti výskytu spojenej s neveľkými požiadavkami na ich rast. Vďaka tomu je drevo získavané z tohto stromu známe v mnohých regiónoch. Je to svetlé drevo, bielo-žltej až žltavo-hnedej farby, veľmi podobné tuzemskému drevu brezy a javora. V porovnaní s nimi je zároveň materiálom silnejším a tvrdším so zvlášť vysokou pevnosťou v ohybe. Povrchy získavané obrábaním Guatambu sú ideálne hladké, čomu praje tesná a hustá štruktúra, ako aj priamočiary smer vlákien. Ďalším tromfom je dobrá lepivosť. Preto nie je nič divné na tom, že toto drevo sa stalo veľmi obľúbenou surovinou na výrobu preglejky a v takomto tvare sa často používa na výrobu nábytku. Ako celistvý materiál slúži na výrobu podláh (vrátane tvarovaných dosiek), a taktiež sústružených a škunerových výrobkov.