Avantgardné podlahy

AVANTGARDNÉ PARKETY

známe aj ako priemyselné parkety - sú špecifický produkt so šírkou lamielky 8  – 25 mm, s hrúbkou 14 alebo 15 mm. Vznikajú ako vedľajší produkt parketovej výroby. Ich popularita v dnešnej dobe nesmierne rastie pre svoj moderne pôsobiaci dizajn. Živostnosť podlahy z avangardných parkiet je asi 750 rokov. Typickou vlastnosťou je minimálne objemové zosichanie a napúčanie z dôvodu vplyvu relatívnej vlhkosti a teploty. Jednotlivé druhy drevín ako Merbau, Teak, Ipe a Jatoba sú vhodné aj do extrémne zaťažovaných priestorov reštaurácií, bánk, výrobných hál a vďaka svojej objemovej stabilite sú vhodné aj na systémy podlahového vykurovania na vodnej báze.

Dub

Dub ako zástupca Európskych drevín je na Slovenskom trhu veľmi populárny a niekoľko desaťročí si stále udržiava svoje nepostrádateľné miesto pri inštaláciách nových podláh. Z tohto dôvodu Vám prinášame dub vo svojej najkrajšej podobe.
Rozmer: 14x25x200-500
Kvalita: Natur - rôznorodá prirodzená farba dreva, nerovný smer vlákien povolené.
Vzor: avangard

Ipe (Lapacho) - Železné drevo z povodia Amazonky 

Drevo prírodnej, hlbokej farby od olivovo-hnedej po čierno-hnedú, často so svetlejšími alebo tmavšími pásmi. Dosť často získava tmavočervený odtieň, s ktorým sa človek nestretne u iných drevín stromov z oblasti mierneho pásma. Tvrdosť tohto dreva, ako aj stálosť je výnimočne vysoká, čo je zvlášť cenná vlastnosť pri jeho používaní na podlahové materiály. Navyše je veľmi odolné proti napadnutiu hubami a hmyzom, vrátane termitov. Prejavuje taktiež neobyčajnú odolnosť proti ohňu. Z tohto hľadiska má podľa amerických noriem triedu A-1, rovnakú ako zbrojárska oceľ. Vzhľadom na vyššie uvedené prednosti má drevo Lapacho široké použitie. Vyhotovujú sa z neho železničné podvaly, trvanlivé konštrukcie, napr. doky, sústružené výrobky, držadlá náradia, zbrane pre východné bojové umenia, dekoračné preglejky, záhradný nábytok, ako aj paluby lodí, priemyselné podlahy, ako aj chodníky v obchodných pasážach. Dokonalým príkladom vierohodnosti vyššie uvedeného tvrdenia sú chodníky Lapacho dominujúce v obchodných pasážach a v kasínach mesta Atlantic City v USA. Praktické pozorovania priviedli k záveru, že tieto chodníky majú životnosť cca 25-30 rokov, a vyhotovené z borovicového dreva len 7 rokov.
Rozmer: 15x280x280
Kvalita: Natur - rôznorodá prirodzená farba dreva, nerovný smer vlákien povolené.
Vzor: avantgard

Jatoba - Diamantová čerešňa 

Drevo Jatoba niekedy nazývané aj diamantová čerešňa (diamond cherry) pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky. V porovnaní s tuzemskou čerešňou je jej drevo skutočne „diamantovo“ tvrdé. Toto drevo je veľmi trvanlivé, má veľkú prirodzenú odolnosť voči škodlivým atmosferickým vplyvom, rozkladu hubami a mikroorganizmami, ako aj hmyzu – biologickým škodcom dreva. Jatoba vzhľadom na svoje priaznivé pevnostné vlastnosti a dekoračnú kresbu má široké použitie. V oblasti výskytu sa využíva pri výstavbe interiérov a exteriérov, pri vodných konštrukciách ( napr. mosty) alebo plávajúcich (lode, člny). Ako celistvé prvky alebo preglejka slúži na výrobu nábytku. Jatoba je taktiež dobrým rezbárskym materiálom. Z tohto dreva sa vyhotovujú rôznorodé predmety, ako napr. železničné podvaly, skrine, rezby, rukoväte náradia, ozubené kolesá, držadlá vesiel a schodiskové stupnice. Jatoba vzhľadom na svoje prirodzené vlastnosti ľahko spĺňa prísne kladené požiadavky v obytných miestnostiach ako aj v ťažkých podmienkach používania v priemyselných a vonkajších priestoroch. 
Rozmer: 15x280x280
Kvalita: Natur - rôznorodá prirodzená farba dreva, nerovný smer vlákien povolené.
Vzor: avantgard

Merbau - Drevo inkrustované zlatom

Charakteristický znak pre drevo Merbau je, že niektoré žilky sú vyplnené žltým, lesklým prachom, ktorý pod priesvitnými lakovými nátermi neskutočne pripomína zručne vyhotovené zlaté inkrustácie v tvare drobných pásikov. Drevo Merbau je už od prírody obohatené delikátnym pozlátením. Farebnosť a mechanické vlastnosti dreva Merbau ho zvlášť predurčujú na výrobu exkluzívnych podláh a parkiet v reprezentačných miestnostiach verejných budov a v súkromných domoch. Hlboká hnedá farba dreva zosvetlená zlatými škvrnkami zvýrazňuje dôstojnosť miesta a dokonale ladí s moderným vybavením. Zároveň tmavá farba povrchu maskuje prípadné znečistenia a zaškrabnutia. Vďaka tomu podlaha dlhšie uchováva plne estetické atribúty o to viac, že drevo Merbau má výnimočnú rozmerovú stálosť, je tvrdé a preto veľmi odolné proti oderu a vtlačeniu. Merbau je charakteristické taktiež veľkou prirodzenou odolnosťou proti pôsobeniu húb a hmyzu. To umožňuje používať drevo v ťažkých podmienkach, napr. v železničnej doprave na železničné podvaly a vagóny, pri vodnej výstavbe na pilóty vlnolamov a pontónov, či v chemickom priemysle na obaly pre chemikálie.
Rozmer: 14x20/25x200-500
Kvalita: Natur - rôznorodá prirodzená farba dreva, nerovný smer vlákien povolené.
Vzor: avantgard

Teak - Kráľ monzúnových lesov

Teakové drevo bolo známe a používané v juhovýchodnej Ázii už pred viac ako dvoma tisíckami rokov. Teakové nosníky použité v budovách starších ako tisíc rokov v Indii a Barme sa často nachádzajú vo veľmi dobrom technickom stave. Teakové drevo sa do Európy v značných množstvách začalo dovážať v 19. storočí a čoskoro sa stalo cenným materiálom na výrobu elegantného nábytku vo viktoriánskom štýle. Teak je výnimočné drevo vďaka svojej štruktúre a veľkému obsahu prírodných olejčekov ako aj kyseliny kremičitej, je veľmi rozmerovo stále a má vysokú trvanlivosť zvlášť vo vlhkom prostredí. Odvtedy objavené teakové drevo bolo cenené a vyhľadávané. Zhotovujú sa z neho okrem iného časti lodí určené na rýchle opotrebovanie, napr. paluby. Preto sa už oddávna využíva na vyhotovovanie prvkov lodí a jácht. V prístavných a riečnych spevneniach sa využíva zriedkavejšie, pretože je príliš cenným materiálom na takéto použitie. Teak je taktiež materiálom predurčeným na podlahy, zvlášť v kúpelniach, saunách alebo verejných objektoch. Svetlo hneda farba maskuje prípadné znečistenie, blato a veľké množstvo vlhkosti vnášanej na topánkach nepredstavuje problém. 
Rozmer: 14x20/25x200-500
Kvalita: Natur - rôznorodá prirodzená farba dreva, nerovný smer vlákien povolené. 
Vzor: avantgard